Historie

Arséne Wenger: Cesta z francouzské vesnice až na samotný vrchol (část 2.)

11. října 2009 v 16:37 | Standa
Přinášíme vám pokračování seriálu o jednom z nejůspěšnějších trenérů všech dob. Pod lupu jsme si tentokráte vzali Wengerovu novodobou historii u Arsenalu, ale také jeho fotbalové myšlení, přístup a filozofii tohoto sportu.

Arséne Wenger: Cesta z francouzské vesnice až na samotný vrchol (část 1.)

10. října 2009 v 10:33 | Standa (přeloženo z AJ)
Arséne Wenger je v současné době jedním z mála, který se jako první vybaví ve spojitosti s Arsenalem. Tento francouzský manažér má tu čest koučovat jeden z nejlepších fotbalových klubů světa. Dovolte mi tedy, abych vám jej podrobně představil.

Arsenal Football Club - stručná historie

2. října 2009 v 19:47 | Ferrgis & jira
Po delší době jsme pro Vás znovu připravili menší ohled za historií našeho klubu. V tomto článku se dozvíte o historii samotného klubu, ale i další zajímavosti se sponzory nebo klubovými dresy a možná zde najdete i něco o budoucnosti severolondýnského klubu, to vše uvnitř!

Legendy Arsenalu - Patrick Viera

21. září 2009 v 19:52 | Koviss
Tak sem opět připravil článek do rubriky HISTORIE. Tentokrát jsem si vybral Patricka Vieru a myslím si že s výběrem souhlasíte. Francouzský záložník s číslem 4 momentálně válí za italský Inter Milán. Více o této legendě v článku.

Legendy Arsenalu - Thierry Henry a Dennis Bergkamp

2. září 2009 v 14:46 | Koviss
A máme tu pro vás novinku jménem Legendy Arsenalu. Tato rubrika bude obsahovat údaje o legendách klubu. V článku najdete ke každému hráči menší proslov, videa a nějaké fotografie. Dnes jsou na řadě hráči, kteří udělali a jeden z nich ještě dělá pro fotbal hodně. Řeč je o Thierrym Henrym a Dennisi Bergkampovi. Kdo by tyto dvě jména neznal, nemoh by si říkat fanoušek Arsenalu. Tito dva bezpochyby patří k historii Arsenalu. Dennis už bohužel ukončil kariéru, Thierry dál válí za Barcelonu. Ale to už bych se rozepisoval, takže více o těchto dvou legendách v článku :).

Thierry Henry

24. června 2009 v 14:00 | jira
Kdo ho nezná, nesmí si říkat "znalec fotbalu", Thierry Henry byl a možná stále je nejlepším útočníkem planety, jeho chladnokrevnost v zakončení, skvělá technika s míčem a hlavně také hra pro tým, jsou jeho obrovské přednosti, které využíval plných osm let, které na severu Londýna strávil.

Arsenalská nej

23. dubna 2009 v 23:02 | jira
Je tady znovu něco z histoire Gunners, tentokrát si připomeneme nejvyší vítězství i porážky, ale také hráčské rekordy tohoto londýnského velkoklubu.

Trofeje

19. dubna 2009 v 15:44 | jira
Je tady znovu něco z historie, tentokrát si připomeneme všechny trofeje, které Gunners získali, čtěte dále...

Highbury

18. dubna 2009 v 13:02 | jira
Higbury byl fotbalový stadion na severu Londýna, kde sídlil od 6. září 1913 až do 7. května 2006 FC Arsenal. Fanoušci a vedení klubu si Higbury přejmenovali podle svého - The Home of Football.
Na Highbury ale nehrál jen Arsenal, několikrát si tu zahrála i Anglická reprezentace, odehráli se zde utkání i v jiných sportech, například Baseballu, Kriketu, nebo dokoncei boxu!
Highbury bylo od roku 1913 dvakrát přestavováno, nejdříve po třiceti letech svého založení a podruhé na přelomu osmdesátých a devadesátých let, později musela být snížena kapacita, což klubu přineslo výrazné finanční ztráty.

Historie stadionu:
Stadion byl vybudován, jak už jsem zmínil, v roce 1913 a tehdy Woolwich Arsenal se sem přestěhoval s Manor Ground. Stavba Higbury přišla asi na 125 000 liber, výstavba ale trvala velmi krátko a v prvním utkání na Higbury přivítali Gunners Leicester Fosse, který v rámci Second Division porazili 2:1. První změnou na Higbury bylo přebudování West Standu (jedné s tribun), zěmna byla hotova v roce 1932, ještě v tom samém roce byla přejmenována stanice metra Gillespie Road na Arsenal. Přebudována byla také tribuna East Stand, další novinkou byla střecha nad North Blanc na které byly umístěny slavné hodiny The Clock End.
Za II. světové války byla jedna s tribun zbombardována a tak musela být zrekonstruována.
V roce 1951 přišel další velký okamžik pro Highbury, byly tam totiž přidány reflektory, poprvé proti Hapoelu Tel Aviv. O dalších třináct let později byl na Higbury přidán vyhřívaný trávník. Na počátku devadesátých let po tragédii na Hillsborough, bylo prohlášeno, že na všech stadionech musí být sedadla, a tak v roce 1992 byla zbourána slavná North Blanc, kam chodili ty nejvěrnější Gooners a byla tam vybudována tribuna k sezení a slavné hodiny The Clock End byly přestěhovány na jednu s ostaatních tribun.

Fakta:
Před přestěhováním na Emirates Stadium se vešlo na slavné Highbury celkem 38 419 diváků, ještě před Hillsborough, po kterém musely být na stadioně umístěna všude sedadla se na Highbury vešlo až šedesát tisíc diváků, největší návštěvu zažilo Highbury v roce 1935, když na zápas se Sunderlandem přišlo celkem 73 295 diváků.
Highbury bylo slavné také díky svému malému hřišti, rozměry hrací plochy činili 100x67 metrů, Highbury bylo ale také proslulé svým nadmíru kvalitním trávníkem, hned několikrát byli oceněni správci trávníku Steve Braddock, i jeho nástupce Paul Burgess cenou za nejlepšího spávce trávníku roku.

Foto:
Highbury v roce 1927.
Highbury v roce 1948.
Vchod na tribunu East Stand.
Slavná tribuna North Blanc těsně před svým zbouráním.

Pohled na Highbury z bývalé North Blanc.
Highbury v devadesátých letech.
Nový vchod na East Stand.
Horní pohled na Highbury.

Highbury square:
V roce 2010 by měla být hotova tzv. Highbury square, ocž by měly být apartmány s parkem ve tvaru bývalého stadionu.
Nějak takto by měla vypadat Highbury square.
Highbury square z venku.
Na bývalé hrací ploše by měl být takovýto park.
Noční pohled na Highbury square.
 
 

Reklama