» Nizozemí zdolalo Japonsko 1:0

19. června 2010 v 18:28 | Standa |  Africký zpravodaj
Robin van Persie
Fotbalisté Nizozemska porazili ve druhém utkání skupiny E na světovém šampionátu v Jihoafrické republice Japonsko 1:0 a jsou blízko účasti v osmifinále turnaje. Jedinou branku zápasu vstřelil v 53. minutě záložník Interu Milán Wesley Sneijder.

Nizozemci byli v sobotním zápase proti Japonsku papírovým favoritem, nicméně v prvním poločase
recept, jak překonat defenzivu asijského celku, nenašli.Japonci se zaměřili na bránění své šestnáctky a svým pohybem dlouho komplikovali nizozemskou rozehrávku. Během úvodních pětačtyřiceti minut vyslaly oba celky na branku soupeře dohromady jen dvě střely, žádná z nich však neměla gólové parametry.

Utkání chyběla větší střelba ze střední vzdálenosti a šancí bylo pomálu, po změně stran však Nizozemci z nenápadné akce poprvé udeřili. V 53. minutě ve vápně sklepl van Persie míč pro Sneijdera, na jehož dělovku si gólman Kawašima sice sáhnul, ale míč stihl jen srazit do vlastní sítě. Nizozemci v utkání žádnou strhující ofenzivu nepředvedli, po vedoucí brance se zaměřili na pozornou defenzivu, přesto se ještě do dvou velkých šancí po rychlých brejcích dostali. Jenže střídající Afellay ani jednu z gólových šancí nevyužil, naopak dvakrát nechal vyniknout brankáře Kawašimu.

Svůj těsný náskok nakonec Nizozemci uhájili.
Japonci totiž v útoku nikterak nehrozili, během devadesáti minut si nevypracovali vážnější příležitost a své bodové konto nerozšířili. Nizozemci mají ve skupině E šest bodů a jsou výrazně blízko osmifinále turnaje.

"Každý, kdo viděl na šampionátu hrát Japonsko, věděl, že musíme být velmi trpěliví. Můžeme hrát sice mnohem lépe, ale ze dvou zápasů jsme získali šest bodů a nedostali žádný gól, takže nemůžeme tvrdit, že nejsme spokojení," prohlásil nizozemský trenér Bert van Marwijk.

Jeho protějšek na japonské lavičce postrádal větší odvahu svých svěřenců. "Během prvního poločasu jsme se soustředili pouze na obranu. Očekávali jsme, že Nizozemce bude naše taktika trochu frustrovat, ale ukázalo se, že pouze bránit nestačí. Když jsme měli míč, měli jsme být mnohem agresivnější i odvážnější," uvedl Takeši Okada.

MS 2010 ve fotbale, skupina E:

Nizozemsko - Japonsko 1:0 (0:0)
Branka: 53. Sneijder. Rozhodčí: Baldassi - Casas, Maidana (všichni Arg.). ŽK: van der Wiel. Diváci: 62 000. Hráno na stadionu v Durbanu.
Sestavy:
Nizozemsko: Stekelenburg - van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, van Bronckhorst - van Bommel, De Jong - Kuyt, Sneijder (83. Afellay), van der Vaart (72. Elia) - van Persie (88. Huntelaar). Trenér: Bert van Marwijk.
Japonsko: Kawašima - Nagatomo, Nakazawa, Tulio, Konamo - Hasebe (77. Okazaki), Matsui (64. Nakamura), Abe, Endo, Okubo (78. Tamada) - Honda. Trenér: Takeši Okada.